November Events

£2 to £4 entry depending on event.

 

Thursday 2nd – Shoe Cake Comedy,

 

Friday 3rd – Great Waves, Parallax Skies, Mausoleums, Joe Doe Experiment

 

Saturday 4th – The Anticeptics, Kick Back Generations, Bull, Salsola, Dino Splunge, Alien 8

 

Sunday 5th – Fireworks

 

Friday 10th – Tinny Bennett Band, Bible of Beatz, Marie Marx Band

 

Saturday 11th – Sapien Trace, Many Moons, James Mockett, Singapore Safehouse

 

Sunday 12th – Cutty Bang

 

Friday 17th – IMRD, Spreading The Disease, Nation In Ruin, Metal Night

 

Saturday 18th – Lost On Me, Grasscutter, Strange Folk

 

Thursday 23rd – Day Time TV Promotions

 

Friday 24th – Burn Down The Disco

 

Saturday 25th – Get Hip

 

Sunday 26th – Cutty bang

October Events

Sunday 1st Chitty bang variety night,
Thursday 5th Shoe cake comedy,
Friday 6th Strange bones, the fury remains, unspoken, krome, the strange folk
Saturday 7th The radio set,electric pyramid, mind scene, without a word, Singapore safehouse
Thursday 12th Film night,
Friday 13th, Charabanc dreams, harwdwick social, kitchy retro,
Saturday 14th The likkor men, larva frog, petals
Sunday 15th Chitty Bang variety night
Friday 20th the Lemontops, dub the poet, tribal city kings
Saturday 21st Semi tone, cutting edge, Michael Hurst, Katie Adamson, Alfie sheard
Thursday 26th Day time tv,
Friday 27th Burn down the disco,
Saturday 28th Rhythum wood shapes, the hollow kings, christian darby
Sunday 29th Chitty Bang variety
Tom Sheldon
Oliver

September Events at Musiclounge How Good ! ?

Friday 1st- Deep Sleep, Sarah Connolly, Flaccid Cactus

 

 

Saturday 2nd – King Mojo Acoustic, The Strawberry Mynde, The Citadels ( Save Our Soldiers night)

 

 

Thursday 7th – Shoe Cake Comedy

 

 

Friday 8th – Tinny Bennet, Lee Etherington, Steve McCormick, The Bluesics

 

 

Saturday – Hobo, Esprit De Corpse, Primitive Painters, Jump The Shark, Sarah Crutwell

 

 

Thursday 14th – Film Night

 

 

Friday 15th – Pussywillowfury Venus, Mr Bigfoot, Saints of War

 

 

Saturday 16th – Bigbambora, Katie Adamson, Matt Dunbar and The Autonomous Collective

 

 

Sunday 17th – The Cutty Bang, all talents welcome from any type of art expression !

 

Thursday 21st – Buskers

 

 

Friday 22nd – Paul Longstaff, Chris Sayers Mario Saad (RAP KINGS NIGHT)

 

 

Saturday 23rd – Savage, Strangeways, Pink Tide

 

 

Thursday 28th – Day Time Television

 

 

Friday 29th – Burn Down The Disco

 

 

Saturday 30th – Get Hip

August Events

Thursday 3rd – Shoe Cake Comedy

 

Friday 4th – Toni Sidgwick Music, Chris Pryke, Kieran Rowe

 

Saturday 5th – Unspoken, Jonathan Honour, Laconia

 

Sunday 6th – SIRF

 

 

Friday 11th – Hivemind, support

 

Saturday 12th – Sticky Pearls, support

 

 

Friday 18th – Mellor, Sarah Connolly, Katie Adamson

 

Saturday 19th – Northern Soul

 

 

Thursday 24th – Buskers

 

Friday 25th – Screams of Sirens, Plan X

 

Saturday 26th Burn Down The Disco

 

Sunday 27th – Reggae Night Jamming

 

 

Thursday 31st Day Time Television

July Events

£3 to £4 entry
Saturday 1st – Grasscutter, Strange Folk, Paul had a shark, What we call progress, Cult figure
Thursday 6th – Shoe Cake Comedy (Free)
Friday 7th – Swilly Chill, Little Doves, Giraffes
Saturday 8th – Swiss Extensive, after Party
Friday 14th – The Antiseptics, Buzzards, Alien 8, Nancy
Saturday 15th – (Metal Night), Nation in Ruin, Ill play the villain, Sworn to Secrecy
Thursday 20th – Buskers Open Mic
Friday 21st – Of Allies, Failed To Ignite, Norgaards
Saturday 22nd – Chase City, Nobody s Hero, Foreign Tides, Revolt, Duke Box Party
Thursday 27th – Day Time Television promotions
Friday 28th – Burn Down The Disco
Saturday 29th – Get Hip

June Events

June Events

 

All events are £3 entry/tickets unless stated otherwise

 

Thursday 1st – Shoe Cake Comedy club night

 

Friday 2nd – Wooden Cousin, Astoma, The Van Fevers, Central Parade

 

Saturday 3rd – Set Your Sights, Nic Wood, Mute Lunatic, Jacob Lynch, Get Hip

 

Friday 9th – Voice ITV Talent Scouts

 

Saturday 10th – Pink Tide, The Phosphenes, Flaccid Cactus, Katie Adamson

 

Thursday 15th – Monthly buskers/open mic

 

Friday 16th – Alba Nights, Courtyards, Purple Remedy, Horizontal Chains

 

Saturday 17th – Kickback Generations, Likkor Men, Krome, Spitfire Bullets,

 

Friday 23rd – Burn Down The Disco

 

Saturday 24th – Mosaic Sun, Cartel Flux, Perfect Parachute

 

Thursday 29th – Day Time Television promotions

 

Friday 30th – Mint, Ten Foot Tom, Charabanc Dreams, Africa Entsha,